Pırlantanın Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Pırlantanın Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Pırlanta Renkleri ve Anlamları

Pırlanta bilindiği üzere farklı renk ve aynı zamanda karat değerine sahiptir. Tabii ki bütün dünyada pırlantaların renklerinin ortak bir şekilde belirlenmesi adına çeşitli standartlardan yararlanılmıştır. Özellikle pırlanta renklerinin alfabetik sınıflandırmaya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Pırlanta renkleri D’den başlamakta, Z’de sona ermektedir. Yani alfabenin ilk harfinden değil, ilk pırlanta renginin D olduğu unutulmamalıdır.

Bütün dünyada D, E ve F harfli pırlantalar, renksiz taşlar olarak kabul görmektedirler. Ayrıca D ya da E renk pırlantalar çok zor bulunan pırlanta taşları gibi düşünülseler de aslında ihtiyaç olması durumunda zor pırlanta renk sınıfı arasında değerlendirilmemektedirler.

Genel olarak tektaş olarak tabir edilen ve kadınlar tarafından kullanılan pırlantalarda beyaz renkler tercih edilmektedir. Dolayısıyla pırlanta renkleri ve anlamları denildiği zaman beyaz rengin biraz daha evliliği sembolize ettiğini söylemek mümkündür.

D, E, ve F  harflerindeki pırlantalar, renksiz olarak nitelendirilmekte ancak beyaz rengi anımsatmaktadırlar sahiptirler. Ayrıca F ve G renk pırlantalar beyaz renk olsalar bile farklı tonajlarda bulunmakta, yine de gözle ayırt edilememektedirler. Dolayısıyla bu işi bilen kişilerin iki pırlanta rengini de ayırabildiğini belirtmek uygun olacaktır.

Pırlanta renklerinden birisi olan H ise daha çok sarı geçiş rengi olarak ifade edilebilmektedir. Yine H ve J renkli pırlantaların ticari taşlar olarak nitelendirildiği unutulmamalıdır.

En Çok Tercih Edilen Pırlanta Renkleri 

Genelde bakıldığı zaman en çok tercih edilen pırlanta renkleri daha çok tektaş yüzüklerde kullanılan D, E, F ve G şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Bununla birlikte pırlantanın rengi arttıkça fiyatının da yükseleceğini söylemek uygun düşmektedir. Pırlantanın hem rengi hem de karatında bir atış gözlenirse fiyatın da buna oranla yükseleceği düşünülmelidir. Burada müşterinin tercihi genelde karatı yükseltip rengi düşürmek üzerinedir. Yani D renginden ziyade E rengi pırlanta tercih edilip karat büyütülebilmektedir. Bunun tam tersine berraklık azaltılarak rengi artırma seçeneği de tercih edilebilmektedir.

En temelinde en çok beyaz renkli pırlantalar tercih edilmektedir. Bunun da sebebi, beyaz rengin daha iyi parlaması ve özellikle insan ten rengine uygun görülmesidir.

Pırlanta Renkleri Arasındaki Farklar Nedir? 

Pırlanta renkleri arasındaki en büyük fark fiyat olarak nitelendirilmelidir. Yani bir D rengi pırlanta ile H rengi pırlanta arasında bariz bir fiyat farkı bulunmaktadır. Aynı zamanda ışıldama ve berraklıkta da çeşitli değişikliklerin gözleneceğini söylemek elzemdir. Tabii ki burada pırlanta ticareti yapan kişiler, satın almayı düşünen müşterilerine gerekli yönlendirmeleri yapmakta ve tavsiyeler vermektedirler. Böylelikle en optimum fayda ile pırlanta satın almak ve güzel bir şekilde kullanmak söz konusudur.

Pırlanta renklerinin bazıları gözle ayırt edilecek kadar bariz iken bazılarının da sadece ticaretini yapan kişiler tarafından fark edilmesi mümkündür. Bu nedenle öncelikle bütçeye ve karata göre tercihte bulunmak, sonrasında da uzmanlardan yardım almak en doğrusudur. Tabii ki döviz kurunun son dönemlerde yükselişe geçmesiyle birlikte ülkemizde daha ucuz pırlantalara rağbetin arttığı da unutulmamalıdır.

Sonuç itibariyle pırlanta renkleri arasındaki farklar nedir? sorusunun yanıtı bu kadar kısadır. Ancak pırlanta satın almayı düşünen kişilerin mutlaka iyi bir araştırma yapmaları ve profesyonellerden destek istemeleri uygun olacaktır.

Pırlanta Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Aslında pırlanta renklerinin kendilerine özel bir anlamı bulunmamaktadır. Ancak dünya genelinde evlilik yüzüğü ya da tektaş olarak nitelendirilen pırlantalarda beyaz renklerin daha çok tercih edildiğini söylemek mümkündür. Yine zenginlik ve zarafet için buz rengindeki pırlanta modellerine olan ilginin arttığı unutulmamalıdır.

Genel olarak küpe ya da kolye gibi değerli ziynet eşyalarında sarıya yakın pırlantalar tercih edilebilmektedir. Bunun da en temel sebebi, kolye ve küpelerde bu rengin çok daha uyumlu olmasıdır. Ancak pırlanta ticareti yapan kişiler, müşterilerinin tercihlerine göre çeşitli anlamlar yüklemekte ve bunu pırlanta satın almayı düşünen müşterilerle paylaşmaktadırlar. Dolayısıyla pırlanta renkleri ne anlama geliyor? Sorusunda verilebilecek yanıt bu şekildedir.

Pırlanta renkleri doğrudan fiyatı ve aynı zamanda değerliliği etkilemektedir. Bunun yanı sıra pırlanta renklerinin taşın işlenme durumuyla doğrudan alakalı olduğu da unutulmamalıdır. Tabii ki bu aşamada profesyonel kişilerin desteğini almak çok daha uygun düşecektir.  Siz de buna göre pırlanta renkleri için araştırma yapabilirsiniz.

 

 

"BW Store Product" was added to wishlist