Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Pırlanta, nadide mücevherlerden birisi olarak ifade edilebilmektedir. Tabii ki çeşitli ziynet eşyalarında ve yüzüklerde pırlantanın çok fazla kullanıldığı görülmektedir. Değerli bir taş olan ve aynı zamanda ışıl ışıl parlayan pırlantanın bu ışıltısını devam ettirebilmek için belirli dönemlerde temizliğinin aktif şekilde yapılması gerekmektedir. Böylelikle sonsuza kadar değerli taşın kıymetini ve önemini ortaya çıkartmak mümkündür.

Genel olarak insanlar, pırlanta temizliği nasıl yapılır? Diye sormakta ve bu sorunun yanıtını aramaktadırlar. Bilindiği üzere pırlanta satışı yapan yerlerde bu temizlik işlemlerinin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi söz konusudur. Ancak evde de pırlantayı eski görünümüne kavuşturmak ve ışıldamasını sağlamak mümkün olacaktır.

Pırlanta temizliği, mutlaka bu değerli taşa zarar vermeyecek malzemeler ile gerçekleştirilmelidir. Özellikle kadife bir bez ile ilk başta tozunu almak, sonrasında da tuz ve karbonatlı karışımla pırlantayı güzel bir şekilde silmek, düzenli temizlik için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra yine yumuşak sıvı deterjanların da temizlikte kullanılması uygundur.

Pırlanta Neden Temizlenmeye İhtiyaç Duyar? 

Özellikle kadınlar tarafından kullanılan pırlanta içeren ziynet eşyaları, çeşitli kimyasal ve kozmetik ürünlerden ötürü eski bir görünüme kavuşabilmektedir. Tabii ki pırlantanın da üstüne gelen parfüm, farklı kozmetik ürünler ve diğer maddeler, ışıldamasına engel olmaktadır. Bu nedenle çok güzel ve ışıltılı bir görünüm için mutlak suretle zaman zaman temizleme yapmak uygun gelecektir.

Pırlanta neden temizlenmeye ihtiyaç duyar? Dendiğinde aslında verilebilecek genel yanıtlar bu şekildedir. Pırlantanın temizliğinde kesinlikle kimyasal maddeler kullanılmamalı, bir bilen olmadan bu işi girişilmemelidir. Tabii ki evde pırlanta temizliği gerçekleştirmek mümkün olurken bunun da gayet basit şekilde yapılması önerilenler arasındadır.

Pırlanta, bakımı düzenli bir şekilde yapıldığı zaman ilk günkü ışıltısını koruyabilecek özel bir taştır. Dolayısıyla bu taşın kıymetini bilmek ve sürekli ilk halini yansıtabilmesi için temizleme işleminin şart olduğu unutulmamalıdır.

Pırlanta Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler 

Pırlanta temizliği tabii ki çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Özellikle pırlanta ticareti yapan ve bu konuda uzman olan profesyonellerin farklı maddeler ile pırlantanın eski ışıltısına geri kavuşmasını sağladıkları görülmektedir. Ancak pırlanta temizliğinin basit biçimde evde de gerçekleştirilmesi söz konusudur. Tabii ki burada belirli kriterlere dikkat edilmeli ve mutlak suretle pırlantaya nazik yaklaşılmalıdır. Yani pırlanta temizliğinde kullanılacak malzemeler dikkatli seçilmelidir.

Pırlanta, kimyasal maddelerden olumsuz şekilde etkilenebilecek bir doğal taştır. Haliyle pırlantayı temizlerken yumuşak, mümkünse kadife bir bez kullanmak gerekmektedir. Aynı zamanda pırlantaya zarar vermeyecek olan karbonat, tuz ve buna benzer ev maddeleri ile temizlik uygundur. Yine yumuşak, sıvı bulaşık deterjanı da pırlanta temizliğine müsait olan evsel maddeler arasındadır.

Genel olarak pırlanta temizliğini yapan kuyumcular ve bu işe uğraşan kişiler, ultrasonik temizleyici ile pırlantanın eski görünümüne tekrar kavuşmasını sağlamaktadırlar. Suda yayılan ultrasonik dalgalar, pırlanta üzerinde oluşan leke ve kiri sökerken parlamasına da olanak sunmaktadır.

Pırlanta temizliği eğer evde yapılıyor ise mutlaka dikkatli davranılmalı ve mümkünse pırlantayı kuru, temiz bir yerde saklamak gerekmektedir. Böylelikle çok sık temizlemeye gerek duyulmaksızın pırlantanın uzun süre parlaması mümkün olacaktır. 

Pırlanta Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta temizliğinde, pırlantayı çizmeyecek ve zarar vermeyecek bir bez tercih edilmelidir. Bunun için genellikle kadife bezlerin uygun olacağını belirtmek şarttır. Aynı zamanda fiber bezlerin de aynı görevi görebileceği unutulmamalıdır. Yine pırlanta temizliği esnasında kimyasal maddelerden mümkün olduğu kadar kaçınılmalı ve doğal temizleyiciler tercih edilmelidir. Şayet evde pırlanta temizliği yapılıyor ise karbonat ve tuz, en sağlıklı pırlanta temizleyicileri olarak ön plana çıkmaktadırlar.

Pırlantayı temizlemek kadar aynı zamanda doğru kullanmak da şarttır. Şayet kolye, yüzük vb. ziynet eşyalarında pırlanta bulunuyor ise pırlantanın kozmetik malzemeleri ile temas etmemesine özen gösterilmelidir. Daha doğrusu parfüm vb. maddeler pırlantada leke yapabilecek ve ışıldamasına engel olabilecektir. Dolayısıyla bu maddelerden uzak tutulduğunda pırlantanın daha az temizlikle güzel bir görünüme kavuşması söz konusudur.

Pırlanta temizliği, evde veya kuyumcularda rahatlıkla yapılabilecek bir işlemdir. Bu şekilde pırlantanın ilk alındığı gün gibi parlaması ve kendini göstermesi mümkündür. Tabii ki pırlanta alırken satıcılarla da bu konuyu konuşmanın ve bilgi almanın uygun düşeceği hiçbir şekilde unutulmamalıdır. Siz de pırlanta temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler noktasında bu bilgilerden istifade edebilirsiniz.

 

 

"BW Store Product" was added to wishlist