Pırlantanın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta'nın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta, son derece değerli bir doğal taştır. Tabii ki bu zarif taşın evlilik yüzükleri dahil olmak üzere çeşitli ziynet eşyalarında kullanıldığını söylemek mümkündür. Ayrıca pırlantanın değeri azalmadığı gibi eskimediği ve aynı parlaklığıyla uzun süre kullanılabildiği de unutulmamalıdır. Genel olarak insanlar, pırlanta satın almak istedikleri zaman direkt pırlanta’nın kalitesi nasıl anlaşılır? Sorusunu sormaktadırlar. Tabii ki bu kaliteyi anlamak için dört unsura bakmak gerekmektedir. 4C şeklinde sınıflandırılan kalite analizi şu şekildedir;

  • Carat Weight (Karat Ağırlığı)
  • Clarity (Berraklık)
  • Color (Renk)
  • Cut (Kesim)

Sonuç itibariyle pırlantanın kalitesi, bu dört unsur dikkate alınarak tespit edilmektedir. D, E, F gibi pırlantalar daha pahalı iken, H, J gibi renklerdeki pırlantaların kalitesinin nispeten düşük olduğu belirtilebilmektedir. Yine kesim özelliği, berraklık seviyesi ve karat ağırlığı ve kaliteyi doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır.

Kaliteli Pırlantanın Özellikleri 

Kaliteli pırlantanın temel birkaç özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki, tabii ki renktir. Çünkü müşteriler renkleri daha iyi ayırt edebilmekte ve bunun üzerinden yapılan fiyatlandırmayı da mantıklı bulmaktadırlar. Genel olarak D, E ve F renklerinde bulunan pırlantaların diğer pırlantalara nazaran daha kaliteli oldukları ifade edilebilmektedir. Yine karat ağırlığı da ne kadar yüksekse kalitenin o denli artacağı hiçbir şekilde unutulmamalıdır.

Doğadan çıkartılan pırlantada berraklık da kaliteyi direkt olarak etkilemektedir. Özellikle bir pırlantanın berraklık oranı ne kadar yüksekse fiyatı da bu nispette artacaktır. Tabii ki kesim ve işçiliğin de kaliteli pırlanta özellikleri arasında ön planda bulunduğu görülmektedir.

Türkiye’de döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte insanlar daha soluk, berraklık oranı az karatı düşük pırlantaları tercih etmektedirler. Ancak dünya genelinde bakıldığı zaman kaliteli pırlantaya olan ilginin düzenli bir şekilde arttığı anlaşılmaktadır. Tabii ki bu aşamada maddi durum ve çeşitli unsurlara göre tercih yapmanın uygun olacağı görülmektedir.

Netice itibariyle kaliteli pırlantanın özellikleri 4C (Clarity, Carat Weight, Color ve Cut) ile sınıflandırılmaktadır. Ticari pırlanta satıcıları da bu noktada müşterilerini yönlendirmekte ve detayları iletmektedirler.

En Kaliteli Pırlanta Rengi Hangisi

Pırlantada renkler, dünya genelinde kabul edilen bir alfabetik sıralamaya tabi tutulmaktadır. Buna göre pırlanta renkleri D’den başlamakta, Z’de sona ermektedir. Z renkli pırlantalar sarıya yakın olmakla birlikte fiyatları ve kalitesi nispeten düşük taşlar şeklinde nitelendirilmektedirler. En kaliteli pırlanta rengi hangisi sorusuna ise D rengi yanıtını vermek mümkündür. Doğada daha az bulunan bu renkteki pırlantaların haliyle fiyatları da yükselmektedir.

Tabii ki pırlanta, yalnızca rengine göre kalite sınıflandırılması yapılabilecek bir taş değildir. Dolayısıyla berraklık, karat ağırlığı ve kesim de kaliteyi doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır. Eğer bir müşteri en kaliteli pırlantayı arıyor ise karat ağırlığı fazla olmalı, D renginde bulunmalı ve berraklığı üst seviyelerde yer almalıdır. Bunlara dikkat edildiği takdirde pırlanta fiyatlarının da yükseleceği bilinmelidir.

En kaliteli pırlanta D, sonrasında E ve F renkleri şeklinde nitelendirilmektedir. Yine de satıcılar ile görüşerek en doğru ve makul pırlantayı satın almanın çok daha uygun olacağı unutulmamalıdır.

Pırlanta Kalitesinde Harf Sıkalası

Pırlantalar, daha öncesinde de söylendiği gibi dünya üzerinde kabul gören bir renk sınıflandırılmasına tabi tutulmaktadırlar.  Haliyle pırlanta kalitesinde harf sıkalası büyük önem taşımaktadır.

Genel olarak harf skalası ve temsil ettiği renkler şu şekilde ifade edilebilmektedir;

  • D, E ve F: Renksiz
  • G, H, I, J: Nadir Beyaz
  • K, L, M: Beyaz
  • N, O, P, Q, R: Renkli Beyaz
  • S, T, U, V, W, X, Y, Z: Renkli

Görüldüğü üzere pırlantada renksiz olan D, E ve F harflerindeki pırlantaların daha kaliteli olduklarını söylemek şarttır. Tabii ki Z rengindeki pırlantaların görünüm itibariyle biraz daha düşük seviyede kaldığı ve tektaşlarda tercih edilmediği belirtilebilmektedir. Bu bağlamda satıcılar ile görüşmek ve en doğru pırlantayı seçmek çok daha uygun olacaktır.

Türkiye’de ve bütün dünyada bu harf skalasının değişmediği, dolayısıyla bu skalaya göre istenilen her yerden pırlanta alınabileceği unutulmamalıdır. Yine de sadece harfe bakmayarak kesim, berraklık ve aynı zamanda karat ağırlığının birlikte değerlendirilmesi önerilmektedir. Bu sayede en doğru ve en kaliteli pırlantayı tercih etmek mümkün olacaktır.

"BW Store Product" was added to wishlist